KOLESARSKA JAKOBOVA POT - SLOVENIJA
Odtis kapesante na kamnitih tleh pred Cerkvijo Marije Tolažnice v Malih Vodenicah
OZNAKE NA POTI
RUMENA ŠKOLJKA - MEDNARODNI ZNAK CAMINA
V 10. stoletju so se pričela romanja k sv. Jakobu Komposteljskemu. Camino de Santiago, kot ji pravijo Španci (v slovenščini Pot sv. Jakoba), je postala tretja božja pot kristjanov, takoj za Jeruzalemom in Rimom. Do znamenitega mesta Santiago de Compostela na severozahodu Španije so vodile poti iz vseh delov Evrope. Kasneje je pot izgubila svoj pomen, a nikoli ni bila pozabljena. Ponovni razcvet je doživela v drugi polovici 20. stoletja. Romarji, ki so v preteklosti prišli na cilj v Santiago, so običajno odšli še na zahodno obalo Atlantika, ki je danes imenovana Finisterra (konec sveta). V dokaz, da so bili na grobu svetnika, pa so domov z dolge poti prinesli školjko pokrovačo. Od tod ime »Jakobova školjka« ali kapesanta – sveta školjka. Zato je prepoznavna oznaka tako španskega camina kot vseh Jakobovih poti po Evropi, ki skozi različne države vodijo v Santiago de Compostela, rumena školjka kapesanta ter rumena puščica. Vsaka država oblikuje svoj tip školjke in puščice.
Oznake na kolesarski poti
Informacijska tabla
Slovensko Jakobovo kolesarsko pot označujejo:
-
okrogla modra nalepka z rumeno školjko, v kateri je kolo ter napis kolesarska Jakobova pot Slovenija – Camino
-
rumena puščica na modri podlagi
-
smerna tabla s stilizirano Jakobovo školjko, oznako kolesarke poti, kolesarjem in napisom Slovenska kolesarska Jakobova pot
Oznake sta oblikovala Helena in Franc Štefanič in so zaščitene kot intelektualna lastnina Jakobovega kolesarskega društva in vpisane v register znamk na Uradu za intelektualno lastnino. Oznake v Sloveniji so z dovoljenjem vseh občin, skozi katere pelje pot, nalepljene ali pritrjene na stavbah, javni razsvetljavi, prometnih znakih, drevju …
Jakobovo kolesarsko društvo je ob 10-letnici organiziranih romanj postavilo informacijske table s slovenskimi Jakobovimi potmi in vsemi podatki tako o kolesarski kot o peš poti v vseh pokrajinah, skozi katere vodi Jakobova pot: na Dolenjskem v Novem mestu pred Kapitljem, v osrednji Sloveniji pred cerkvijo sv. Jakoba v Ljubljani, v Prekmurju pred romarsko cerkvijo Marije Vnebovzete v Turnišču, na Štajerskem pred baziliko Marije Zavetnice s plaščem na Ptujski Gori, na Gorenjskem v Kranjski Gori pred župniščem farne cerkve Marijinega Vnebovzetja in na Primorskem v Predjami pred cerkvijo Žalostne Matere Božje v neposredni bližini Predjamskega gradu. Na tablah so pritrjene tudi škatle s pečati slovenske Jakobove poti.